Anasayfa'ya gitmek için tıklayınız.

 

 

                                                          

İletişim
Konuk Defteri
Sık Kullanılanlara Ekle
Giriş Sayfam Yap!

            

ATATÜRK KÖŞESİ

Sendikalı Olmak
Tarihçemiz
Atasen Marşı
Temel İlkelerimiz
Tüzüğümüz
Genel Merkez
Temsilciliklerimiz

BELGELİK

PROJELERİMİZ

HUKUK DANIŞMANLIĞI

BAĞIŞ

 

 


ATASEN BASIN AÇIKLAMALARI
 

 

 

MEB, Fulbright Komisyonu'yla Gerçekten Milli Olamaz

 

          Atatürk'ün ölümünün hemen ardından Türk milli eğitim sistemini çökertmek için oluşturulan yapılardan biri de Fulbright Eğitim Komisyonu'dur. (Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için: (http://www.fulbright.org.tr/Default.aspx)

          Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu ya da diğer bir adıyla Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri Kültürel Mübadele Komisyonu, 1949 yılında Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye a
rasında imzalanan ikili anlaşma ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçen 13 Mart 1950 tarih ve 5596 sayılı kanun çerçevesinde çalışmalarına başlamıştır.

          Fulbright Eğitim Komisyonu, Türk ve Amerikalı üniversite mezunlarını, akademisyenleri, sanatçıları ve kamu görevlilerini eğitim, yaşam ve seyahat masraflarını kapsayan burslarla desteklemekte ve ABD’de eğitim almak isteyen Türk öğrencilere danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Komisyon, zeki, çalışkan ve başarılı Türklerin beyinlerini Amerikan sömürgesi haline getirmek için kurulmuştur.

          2014 yılında kuruluşunun 65. yılını kutlayan Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu, kurulduğundan bu yana 5.200’den fazla Türk öğrenci ile akademisyene burs olanağı sağlamıştır.

          Fulbright mezunu Türk öğrenci ve öğretim üyeleri, ABD'deki çalışmalarını tamamladıktan sonra Türkiye'ye dönerek ülkemizin en önemli kademelerinde görevlendirilmektedir.

          Türkiye’ye gelen Amerikalı akademisyenler de çeşitli dallarda önemli devlet pozisyonlarında görevlendirilmektedir.

          Programlarını tamamlayıp ülkelerine dönen Fulbrightlılar, görev aldıkları önemli mevkilerde, Türkiye ile bağlarını sürdürerek, Fulbright’ın amacını uygulamış ve gerçekleştirmiş olmaktadırlar.

          1950'den bu yana çalışmalarını kesintisiz sürdüren bu komisyon derhal dağıtılmalıdır. Türk devletinin ve Türk vatanının kaderi Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda Türk milli eğitim sistemiyle yetiştirilen tam bağımsızlıkçı vatan evlatlarının elinde olmalıdır. Yarım ya da tam devşirmelere değil!

          Bu son derece önemli konuyu Atasen'den başka hiçbir eğitim sendikası gündeme getirmemiştir, getirmez. Çünkü bu eğitim sendikalarının her biri değişik mahfillere göbeğinden bağlı olarak çalışmaktadır. Atasen ise Atatürkçü ve dolayısıyla tam bağımsızlıkçı çizgide mücadelesini sürdürmektedir.

Atasen Genel Merkezi

 

 

My Great Web page

Facebookta Paylaş

Tweetle