Anasayfa'ya gitmek için tıklayınız.

 

 

                                                          

İletişim
Konuk Defteri
Sık Kullanılanlara Ekle
Giriş Sayfam Yap!

            

ATATÜRK KÖŞESİ

Sendikalı Olmak
Tarihçemiz
Atasen Marşı
Temel İlkelerimiz
Tüzüğümüz
Genel Merkez
Temsilciliklerimiz

BELGELİK

PROJELERİMİZ

HUKUK DANIŞMANLIĞI

BAĞIŞ

 

 


ATASEN BASIN AÇIKLAMALARI
 

 

 

Öğretmenlikte Alarm Zilleri Çalıyor

 

          Öğretmenlikte alarm zilleri çalıyor. Bir ülke eğitiminin en temel unsuru olan öğretmenlerin itibar kaybetmesi devleti yönetenlerin ciddiyetle ele alması gereken bir konudur.

          Öğretmenlik mesleğinin neden itibar kaybettiğini kısaca şöyle özetleyebiliriz:

          1- Gereğinden fazla sayıda eğitim fakültesi açılmıştır. Eğitim fakültelerinin eğitim kalitesi de neredeyse lise düzeyine inmiştir. Eğitim fakültesi mezunları KPSS önünde yığılmış ve böylece eğitim fakülteleri de cazibesini kaybetmiştir.

          2- Ek ders ücreti aldıkları için öğretmenlere eşit işe eşit ücret kapsamında ek ödeme verilmemiştir. Ek ders ücreti almayan yüz binlerce öğretmen, memurlardan ve hizmetlilerden daha az kazanır duruma gelmiştir. Bu nedenle eğitim fakültesi mezunlarının bir kısmı memurluğa ya da polisliğe yönelmektedir. Bir de bunun üzerine Tayyip Erdoğan'ın ‘Öğretmenler 15 saat çalışıyor diğer memurlar 40 saat, öğretmenlere ek ödeme vermemiz haksızlık olur.’ ifadesiyle öğretmenlere bir darbe daha vurulmuştur. Öğretmenlerin ekonomik durumuna hükümetin en tepesinin bakışı da böylece görülmüştür.

          3- Ekonomik gerilik yeteri kadar darbe vurmuşken bir de Milli Eğitim Bakanları başta olmak üzere bazı siyasetçilerin öğretmenleri bulabildikleri her ortamda ve fırsatta acımasızca eleştirmeleri öğretmenleri geniş halk kitlelerinde de itibarsızlaştırmıştır.

          Bütün bunlar öğretmenleri çok acı bir tabloyla karşı karşıya bırakmıştır. Bir ankette öğretmenlere yöneltilen “Bir öğretmen olarak imkânınız olsa iş değiştirmek ister misiniz?” sorusuna öğretmenlerden %71’i "Hiç düşünmeden başka işe geçerim."; % 29’u "Kesinlikle öğretmenliği bırakmam." demektedir.

          Öğretmenleri mesleklerinden soğutan siyasilerin bir an önce akıllarını başlarına toplamaları gerekmektedir.

Atasen Genel Merkezi

 

 

My Great Web page

Facebookta Paylaş

Tweetle