Anasayfa'ya gitmek için tıklayınız.

 

 

                                                          

İletişim
Konuk Defteri
Sık Kullanılanlara Ekle
Giriş Sayfam Yap!

            

ATATÜRK KÖŞESİ

Sendikalı Olmak
Tarihçemiz
Atasen Marşı
Temel İlkelerimiz
Tüzüğümüz
Genel Merkez
Temsilciliklerimiz

BELGELİK

PROJELERİMİZ

HUKUK DANIŞMANLIĞI

BAĞIŞ

 

 


ATASEN BASIN AÇIKLAMALARI
 

 

 

TÜSİAD, Elini Öğretmenlerden Çek

 

          Atasen olarak TÜSİAD'a önerimizdir. Adınızı KÜSİAD (Küreselci Sanayici ve işadamları Derneği) olarak değiştirin!

          Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği, Türkiye'de öğretmen eğitimini yeniden yapılandırmak için model önerdi. Rhode Island Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Mustafa Özcan tarafından hazırlanan 'Okulda Üniversite: Türkiye'de Öğretmen Eğitimini Yeniden Yapılandırmak İçin Bir Model Önerisi' başlıklı raporda küresel değişime ve rekabete uyum için öğretmen eğitiminin değiştirilmesi istendi.

          Prof. Dr. Mustafa Özcan'ın hazırladığı rapor 16 Aralık 2013 Pazartesi günü Taksim The Marmara Oteli'nde basına açıklandı. Raporda üniversiteler ile okulların işbirliği yapması önerildi.

          Türkiye'deki öğretmenlerin yetiştirme modelini eleştiren Özcan, lisans düzeyindeki öğretmen eğitiminin yeterli olmadığını vurgulandı.

          TÜSİAD'ın modellemesinde, öğretmen eğitiminin önemli bir bölümünün anaokulu, ilkokul vs. okullarda çırak-kalfa-usta modeli ile yapılması öneriliyor. Raporda, sanayi toplumu için kurulan okul ve sanayi toplumu için yetiştirilen öğretmenden söz edilerek küreselleşmeyi kavratmak amaçlanıyor. Raporla, milli eğitim anlayışı yerine küreselci eğitim anlayışı yerleştirilmek isteniyor.

          Adında "Türk" olan oysa tümüyle küreselci bir yapıya bürünen, densizin biri "Türk diye bir ırk yoktur." diye zırvaladığında hiç sesini çıkarmayan ve görünürde bir dernek statüsünde olan TÜSİAD Amerika'da yaşayan bir profesör üzerinden Atatürk ilke ve devrimlerine, Türkiye gerçeklerine uymayan önerilerde bulunmayı kendinde hak görüyor.

          Bir eğitim sendikası olarak TÜSİAD yetkililerine sesleniyoruz. Eğitim, hele hele milli eğitim son derece ciddi bir iştir. Her önüne gelenin yorum yapabileceği bir alan değildir. Bol paranızın olması istediğiniz her konuda fütursuzca konuşabileceğiniz anlamına gelmez. Eğitim uzmanı olmayan sizler dahil herkes konu eğitim olduğunda haddini bilmelidir!

          Eğitimin sorunlarına ve bunların çözümlerine ilişkin ilk danışılacak kişiler de öğretmenler ve akademisyenler olmalıdır.

Atasen Genel Merkezi

 

 

My Great Web page

Facebookta Paylaş

Tweetle