Anasayfa'ya gitmek için tıklayınız.

 

 

                                                          

İletişim
Konuk Defteri
Sık Kullanılanlara Ekle
Giriş Sayfam Yap!

            

ATATÜRK KÖŞESİ

Sendikalı Olmak
Tarihçemiz
Atasen Marşı
Temel İlkelerimiz
Tüzüğümüz
Genel Merkez
Temsilciliklerimiz

BELGELİK

PROJELERİMİZ

HUKUK DANIŞMANLIĞI

BAĞIŞ

 

 


ATASEN BASIN AÇIKLAMALARI
 

 

 

Öğretmenlere ve Akademisyenlere Yıpranma Payı Tanımlanmalıdır

 

          Halk arasında yıpranma payı denilen tanımlamanın kanuni adı fiili hizmet süresi zammıdır.

          5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun Fiili Hizmet Süresi Zammı başlıklı 40. maddesinde şöyle denilmiştir:

          "Aşağıda belirtilen işyerlerinde ve/veya işlerde çalışan sigortalıların, hizmet sürelerine, bu işyerlerinde ve/veya işlerde geçen çalışma sürelerinin her 360 günü için karş...
ılarında gösterilen prim gün sayıları, fiilî hizmet süresi zammı olarak eklenir. 360 günden eksik sürelere ait fiilî hizmet süresi zammı, 360 gün için eklenen fiilî hizmet süresi ile orantılı olarak belirlenir."

          Yani, bazı mesleklerin zihinsel ve fiziksel olarak yıpratıcı olduğu düşüncesinden hareketle yıpranma payları belirlenerek fiili çalışma süresine eklenmiştir. Dolayısıyla bazı mesleklerde emekliliğe hak kazanma tarihleri %50'ye varan oranlarda kısalmaktadır.

          Yılda 60 ile 180 gün arasında değişen süreler ilgili kanunda belirtilen meslekleri yapanların fiili hizmet sürelerine eklenmektedir.

          Bu tanımlamalar içinde PTT dağıtıcıları, TRT çalışanları, subaylar, polisler, veterinerler, Devlet Tiyatrosu sanatçıları, senfoni orkestrası sanatçıları gibi meslek mensupları varken zihinsel olarak en yıpratıcı meslek olan öğretmenlik/
akademisyenlik ise bu tanımlama içinde yer almamaktadır.

          Öğretmenlik/
akademisyenlik zihinsel olarak son derece yıpratıcı mesleklerdir. Bir sınıfa doldurulmuş onlarca çocuğa her gün, her an laf anlatıp bir şeyler öğretmeyi kolay sananların evlerindeki kendi çocukları üzerindeki çabalarının yoğunluğunu hatırlatmak isteriz!

          Atasen olarak, bu konuda en başta eğitim camiasında kamuoyu oluşturmak, sonra da konuyu Meclis'e taşıyarak yasal düzenleme yapılması için baskı oluşturmak amacıyla öğretmenlerin ve akademisyenlerin desteğini bekliyoruz.

Atasen Genel Merkezi

 

 

My Great Web page

Facebookta Paylaş

Tweetle