Anasayfa'ya gitmek için tıklayınız.

 

 

                                                          

İletişim
Konuk Defteri
Sık Kullanılanlara Ekle
Giriş Sayfam Yap!

            

ATATÜRK KÖŞESİ

Sendikalı Olmak
Tarihçemiz
Atasen Marşı
Temel İlkelerimiz
Tüzüğümüz
Genel Merkez
Temsilciliklerimiz

BELGELİK

PROJELERİMİZ

HUKUK DANIŞMANLIĞI

BAĞIŞ

 

 


ATASEN BASIN AÇIKLAMALARI
 

 

 

Öğretmenlikte Ortak Mesleki Kültür Oluşturulmalıdır

 

          Öğretmenliğin tek bir çıkış kaynağı yoktur. Ana kaynak eğitim fakülteleri olmakla birlikte neredeyse diğer bütün fakültelerden mezun olup da öğretmenlik yapanların sayısı azımsanamayacak kadar çoktur.

          Kamuda; kadrolu öğretmenlik, sözleşmeli öğretmenlik, ücretli öğretmenlik, usta öğreticilik gibi istihdam tipleri bulunmaktadır. Bu istihdam tipleri arasında özlük hakları ve çalışma koşulları açısın...dan da ciddi farklar söz konusudur.

          Kadrolu öğretmenler arasında da kültür öğretmeni, teknik öğretmen, sınıf öğretmeni gibi ayrımlar yine özlük haklarına ve çalışma koşullarına yansımış durumdadır.

          Anayasa'mızın temel niteliklerini ve devlet modelimizi benimsemeyen bazı sendikaların faaliyetleri de öğretmenler arasında ciddi görüş farklılıklarının oluşmasına zemin sağlamaktadır.

          Bütün bunlara ek olarak 800 bin kişilik öğretmen topluluğunun büyük oranda bir ve beraber hareket etmesi hükümetlerin işine asla gelmemektedir. Dolayısıyla yürütme organının uygulamaları da öğretmenlikte ortak bir mesleki kültür oluşumunun önündeki en büyük engellerden biri olmaktadır.

          Sonuç olarak öğretmenlikte ortak bir mesleki kültür yoktur. Bu nedenle de birbirine sahip çıkmayan hatta birbiriyle mücadele eder görünümde büyük bir kitlenin varlığı söz konusudur.

          Eğitim sendikalarının temel görevlerinden biri de öğretmenlikte ortak bir mesleki kültürün ve mesleki dayanışma anlayışının oluşturulması uğrunda çalışmak olmalıdır.

          Eğitim Fakülteleri ile Teknik Eğitim Fakülteleri birleştirilerek mesleği yansıtır biçimde Öğretmenlik Fakültesi adıyla faaliyet göstermelidir. Öğretmenlik Fakültesi mezunu olmayan hiç kimseye kanunen öğretmen unvanı kullandırılmamalıdır. Öğretmenlik Fakülteleri'nin son sınıfında iki dönemlik Sendika dersi olmalıdır ve MEB mevzuatı da ayrıca ders olarak okutulmalıdır.

          Sözleşmeli, öğretmenlik, ücretli öğretmenlik, usta öğreticilik gibi kepazeliklere derhal son verilmelidir.

          Anayasa'mızın temel ilkelerine aykırı hareket eden sendikalara ise ilgili kanunlarda yer alan yaptırımlar uygulanmalıdır. Devletin rejimine aykırı faaliyetler dünyanın hiç bir aklı başında ülkesinde demokratik faaliyet olarak nitelendirilmez.

Atasen Genel Merkezi

 

 

My Great Web page

Facebookta Paylaş

Tweetle