Anasayfa'ya gitmek için tıklayınız.

 

 

                                                          

İletişim
Konuk Defteri
Sık Kullanılanlara Ekle
Giriş Sayfam Yap!

            

ATATÜRK KÖŞESİ

Sendikalı Olmak
Tarihçemiz
Atasen Marşı
Temel İlkelerimiz
Tüzüğümüz
Genel Merkez
Temsilciliklerimiz

BELGELİK

PROJELERİMİZ

HUKUK DANIŞMANLIĞI

BAĞIŞ

 

 


ATASEN BASIN AÇIKLAMALARI
 

 

 

Milli Eğitim'de Soruşturma Kepazeliği

 

          Bazı müfettişlerin fanatik sendikalı olduğu ve soruşturdukları kişilerin sendikalarına göre adaletsiz uygulamalara yönelebildikleri öğretmenler arasında sıkça dillendirilen konulardan biridir.

          Bazı inceleme ve/veya soruşturmalarda incelenen-soruşturulan kişilerin yasal haklarını kullanılmalarının engellendiği iddia edilmektedir. "Kelle kopartan" ve "üstünü kapatan" diye adlandırılan iki tip müfettişin varlığından söz edilmektedir.

          Öğretmen ya da idareci hakkında bir şikayet ya da ihbar geldiğinde kararların önden verildiğine, inceleme-soruşturmanın ise tamamen göstermelik yapıldığına, yer değişikliği (sürgün) teklifinin de disiplin cezasından ayrıca bir ceza olarak uygulandığına dair yaygın bir kanı oluşmuş durumdadır.

          Bu ve benzeri pek çok nedenle Atasen olarak İl Denetmenleri ile Bakanlık Denetçilerinin tek bir çatı altında toplanmasını ve denetim mekanizmasında yer alan bu kişilerin eğitim sendikaları ve bağlı konfederasyonların üyesi olmamalarını doğru buluyoruz.

          Bununla birlikte ön inceleme ve soruşturmaların nasıl yapılacağına dair kapsamlı bir yönetmeliğin eğitim sendikalarına ve bütün öğretmenlere sorularak çıkarılması da bu alandaki keyfi uygulamaların ortadan kaldırılması bakımından son derece önemli ve gereklidir.

          İşlevini tamamen yitirerek iç hesaplaşmalara ve kumpaslara alet edilen ALO 147 hattı da derhal kapatılmalıdır.

Atasen Genel Merkezi

 

 

My Great Web page

Facebookta Paylaş

Tweetle